Osoba seksualna

 „Według mnie, osoba seksualna to taka, która jest świadoma swej seksualności i  się jej nie wstydzi. Ma silne poczucie bycia mężczyzną lub kobietą, ponieważ płeć odnosi się do różnic między mężczyzną a kobietą. Osoba seksualna nie ma potrzeby przesadnie podkreślać tych różnic lub im zaprzeczać. Mówiąc prościej, osoba seksualna jest dumna ze swej płci.

Seksualność idzie też w parze z dumą z własnego ciała oraz swej zwierzęcej natury. Naturalne funkcje ciała nie są źródłem wstydu czy zakłopotania. Osoba dobrze czuje się w swoim ciele i się z nim identyfikuje. Na przykład seksualna osoba akceptuje swoje uczucia jako naturalne i właściwe. Gdy się zmęczy, akceptuje ten stan. Brak identyfikacji z ciałem sygnalizują uwagi typu: „Nie wiem, dlaczego czuje się taki zmęczony” lub „Nie powinienem być taki zmęczony”. Dotyczy to również uczuć seksualnych. Osoba seksualna akceptuje reakcje ciała jako wskaźnik uczucia lub jego brak. Jednostka neurotyczna, która jest zorientowana na osiągnięcia, postrzega brak podniecenia genitalnego jako oznakę porażki i nie może zaakceptować, że ciało zawsze jest wyrazem self.

Identyfikacja z ciałem oznacza, że osoba żyje, szanując je. Nie niszczy go zażywając narkotyki, pijąc alkohol, objadając się, prowadząc siedzący tryb życia czy przepracowując się itd. A także ubiera się w taki sposób, by jej ciało było bardziej atrakcyjne. Osoba może dostrzec, że jest czymś więcej niż ciałem, zwierzęciem, więcej niż istotą seksualną. Jednak ciało, zwierzęcość i seksualność są fundamentami, na których umysł i ego budują wszystkie swoje roszczenia. Bez tej bazy ego jest tylko chmurą na niebie lub obrazem z dymu. W pewnym sensie kultura rzeczywiście powstaje z sublimacji seksualności, ale bez seksualności w ogóle nie byłoby kultury. Bez uczucia seksualności w ciele nie byłoby tańca, muzyki ani poezji. A seksualność, która ogranicza się do podniecenia genitalnego, może stworzyć jedynie pornografię.”

                                                           Fragment książki Aleksandra Lowena pt. "Lęk przed życiem"