Strach

Strach jest stanem emocjonalnym związanym z nerkami. Jeżeli skutki oddziaływania na organizm depresji (smutku, żalu) kończą się najczęściej depresją lękową, to oddziaływanie strachu zazwyczaj kończy się agresją. Strach to niska wibracja skupienia, dominująca w organizmach wychłodzonych i niedożywionych. Energia strachu wpleciona jest w naszą podświadomość i świadomość już w momencie narodzin. Podobnie jak miłość. Energia miłości jest naturalną ufnością, oddaniem, akceptacją, poczuciem jedności z wszystkim i wszystkimi. Tak czują dzieci. Strach powinien istnieć tylko dla naszego bezpieczeństwa, ochrony naszej indywidualności, tożsamości, życia fizycznego. To nasze Ego. Ego zawsze się boi. Jeśli myśli przelatują przez umysł jak szalone, to znaczy, że Ego przypomina, że możemy nie zdążyć, nie umieć, możemy się zabić, nie zostać zaakceptowani, nie podobać się, może jesteśmy za grubi, może stracimy pracę, zostaniemy potępieni, może, może, może... Trzeba z tego chaosu ostrzeżeń wybrać te niezbędne, które nas chronią. Pozostałe należy wyciszyć. Koniecznym jest wzmocnienie ciała przez wypełnienie go energią jang. (...)
Strach odzwierciedla się zarówno w naszym ciele emocjonalnym, jak i fizycznym, jako bodziec pozytywny, chroniący nasze życie, wyzwalający ogromną moc w sytuacjach nagłego żagrożenia. Wiemy, że wówczas wydzielany jest hormon adrenalina. Wywołuje on skurcz mięśni, podniesienie ciśnienia, przyspieszenie pracy serca, podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Stan ten jest zawsze związany z uaktywnieniem metabolizmu. Jest to mobilizacja organizmu chwilowa i bardzo pozytywna.
W sytuacji gdy silne pobudzenie przechodzi w stan chroniczny następuje wyniszczenie organizmu. Napięte mięśnie blokują swobodny przepływ energii i krwi, a jednocześnie wątroba cierpi na niedobór krwi (jin), co z kolei wywołuje agresję. W stanie tym zużywa się zarówno jang, jak i jin, gdyż odnowa substanci jest zablokowana, a napięcie pochłania również naszą energię. Postępuje tzw. wypalanie wnętrza i organizm wchodzi w stan ?ognia?. Jeżeli napięcie i stres trwają długo, grozi to poważnymi konsekwencjami: atakiem serca, pęknięciem śledziony, krwotokami, wylewem, nadciśnieniem, wrzodami żołądka. Jest to typowy zespół emocjonalny dotykający szefów, dyrektorów, właścicieli firm. (...)

?Filozofia życia? ? Anna Ciesielska